Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Twórcy Ludowi

Hafciarstwo

Umiejętności haftowania znane były w Polsce od najdawniejszych czasów. Świadczą o tym materiały archeologiczne jak i również tradycja ludowa. Haftem była zdobiona przede wszystkim odzież oraz wnętrza mieszkań. Do ich wyrobu używano różnych materiałów i technik, które przekazywano z pokolenia na pokolenie. Obecnie wyroby hafciarskie to głównie – serwetki, obrusy, pościel, haftowane obrazy itp. Są to hafty krzyżykowe, wypukłe, płaskie, angielskie, koronki dziergane szydełkiem. Osoby wykonujące te hafty cechuje duży zmysł estetyczny, wyczucie barw i zachowanie odpowiednich proporcji, a stworzone dzieła wykorzystują do ozdoby mieszkań lub przeznaczają do sprzedaży.
Genowefa Wołyniak, Wilkanów 150 a, tel. +48 74 813 60 71
Henryka Marcinkiewicz, Międzygórze, ul. Śnieżna 6a/3, tel. +48 74 813 52 20

Malarstwo, witraże, malowanki na szkle, ceramice i jedwabiu

Tradycyjnymi motywami malarstwa ludowego są sceny z życia wiejskiego, pejzaże, tematyka sakralna. Są to najczęściej obrazy olejne na płótnie lub desce.
Malowaniem na szkle, ceramice, jedwabiu zajmują się głównie kobiety, dzięki czemu dzieła ich zdobią wnętrza wielu domów. Prace wytwarzane są przez artystki przy pomocy pędzla, farb plakatowych, emulsyjnych, lakierów. Wykonują głównie barwne witraże, malowane szklane naczynia, bombki choinkowe i pisanki, dekoracyjne tkaniny.
Ewa Traczewska, Lasówka 42, tel. 74-8119-022
Ewa Wdowiak, ul. Górna 16, Bystrzyca Kłodzka, tel. 74-8110-375
Henryka Marcinkiewicz, Międzygórze, ul. Śnieżna 6a/3, tel. 74-8135-220

Kompozycje z suszu, wyroby z bibuły

Kwiaty odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Zaspakajają nasze potrzeby estetyczne i są miłym elementem dekoracyjnym. Jesienią i zimą gdy brakuje świeżych kwiatów, można je zastąpić bukietami z zasuszonych roślin. Pięknie ułożone kompozycje z suszonych traw, liści,  kwiatów i owoców stanowią niepowtarzalną ozdobę domu. Innym tematem są wyroby z bibuły. Można podziwiać ich ogromną rozmaitość, od realistycznego naśladownictwa żywych kwiatów po formy fantazyjne. Podstawowy materiał stanowi bibuła, drut, papier.
O finale dzieła decyduje dobór koloru, formowanie pojedynczych kwiatów.
Ewa Wdowiak, Bystrzyca Kłodzka, ul. Górna 16, tel. 74-8110-375
Henryka Marcinkiewicz, Międzygórze, ul. Śnieżna 6a/3, tel. 74-8135-220
Jolanta Terlecka, Gorzanów, ul. Kłodzka 2, tel. 74-8121-007

Tkactwo, szydełkowanie

Tkactwo należy do najstarszych rzemiosł świata. Klasyczne tkactwo dekoracyjne wyrabiane na krosnach tkackich to: kilimy, gobeliny, sumaki, dywaniki. Surowcem w mini tkactwie może być wszystko, co jest ciągłe, wiotkie i daje się przeplatać. Głównie jest nim wełna, bawełna, len, konopie, jedwab. Tkaniny wykonywane są często według własnych projektów i kompozycji na ramach i krosnach uproszczonych.
Janina Domaszewska, Poręba 66, tel. 74-8118-152
Henryka Marcinkiewicz, Międzygórze, ul. Śnieżna 6a/3, tel. 74-8136-220
 
Wyroby z wosku pszczelego

Piękne oraz nastrojowe świece z pszczelego wosku spełniają zarówno funkcje dekoracyjne jak i użytkowe. Przy spalaniu wydzielają delikatny, miodowy zapach, oczyszczają powietrze, regenerują siły.
Oprócz świeczek o tradycyjnych kształtach wytwarzane są świeczki o fantazyjnych kształtach, w kształcie rzeźb. Spotykani są także twórcy, którzy tworzą obrazy sakralne z wosku.
Tadeusz Patynko, Bystrzyca Kłodzka, ul. Osiedlowa 25/1, tel. 502-476-045
 
Brak opisu obrazka
Kowalstwo artystyczne
Obok narzędzi potrzebnych w rolnictwie, kowale wiejscy lub małomiasteczkowi wyrabiają kraty, zamki i zawiasy potrzebne w budownictwie, okucia do mebli, wozów, sań. Rodzaje wyrobów kowalskich odznaczają się dużą różnorodnością. Ze względu na przeznaczenie i formę wyrobów możemy wyróżnić kowalstwo użytkowe – kucie koni, okucia wozów, sań itp., oraz kowalstwo artystyczne – wyroby krzyży, wiatrowskazów, zawiasów, okucia mebli, krat furtek, świeczników, itp.
Ryszard Herezo, Bystrzyca Kłodzka, ul. Podmiejska 2/1, tel. 609-878-301

Pisanki, stroiki, makrama

Makrama jest to stara sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Znana już w starożytności. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych.
 
Tłoczenie w pergaminie, filcowanie na sucho i mokro, quilling
Jolanta Terlecka, Gorzanów, ul. Kłodzka 2, tel. 74-8121-007
 
Rękodzieło - szycie zabawek ekologicznych w kształcie zwierząt, ozdób lnianych (obrusy, zasłony, serwety), poduszek lnianych wypełnionych łuską gryki, strojów ludowych wzorowanych m.in. na tradycjach śląskich.
Sylwia Kozłowska, Wójtowice, ul. Górna 20, tel. 609-188-145
 
Malarstwo, grafika
Maria Śliwowska, Bystrzyca Kłodzka
Wacław Wiak, Bystrzyca Kłodzka
 
 
Bibliografia:

Opracowanie na podstawie „Katalogu twórców rzemiosła artystycznego”, DWODR z/s w Świdnicy; Świdnica 2002 oraz na podstawie informacji uzyskanych od twórców ludowych.
 
Zobacz również:
 
 
Wersja XML